Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 10948594



*

nr 1094 8594


Skulptur

Ägg, keramik, signerad, höjd: 18 cm


Utrop:

600 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 6 mars 2017
kl 18:11:59


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/2 17:12:47 1      100 kr
2/3 15:07:07 2      300 kr
5/3 17:00:50 3      250 kr
5/3 17:00:50 2      300 kr (Budbetjänt)
5/3 17:59:30 4      800 kr
6/3 16:33:27 2      400 kr
6/3 16:33:27 4      450 kr (Budbetjänt)
6/3 18:04:36 5      600 kr
6/3 18:04:36 4      700 kr (Budbetjänt)
6/3 18:05:06 5      1.000 kr
6/3 18:06:59 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Ägget
Ägget lanserades 1958 och formgavs av Arne Jacobsen för lobbyn på SAS Royal Hotel i Köpenhamn. Till Ägget finns en fotpall. Fanns även som soffa på hotellet. Producerad av Fritz Hansen, Danmark.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik konsthantverk skulptur ägg
  • 7123 Ask
    + skulptur, ”groda”. Höjd: 4-15 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:05
  • 7206 Skulptur
    Bodhisattva, metall. Höjd: 21 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:15
  • 7041 Skulptur
    brons på stensockel, Signerad. Höjd: 13 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:33
  • 7057 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 20 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:05
  • 7056 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 38 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:41
  • 7042 Skulptur
    brons, Puck Stocklassa (1922-2014), Sverige. Signe..//
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:31




Ladda ner broschyr